Az Intel nemrég kijött a legújabb, 10. generációs processzoraival. Első körben csak a notebook-okban tette ezt elérhetővé. Ezek már 10 nm-es gyártási technológiával készülnek ezáltal kevesebbet fogyasztanak. Két kategóriába sorolta őket a gyártó. Az egyik az Y jelölésű, amelyeket elsősorban a 2 in 1 gépekbe szánnak, míg az U jelölésűeket az ultrabook-okba.

Ezek a processzorok alacsonyabb órajel mellett is képesek a magasabb teljesítményre és kevesebb energiafelhasználásra, ami főként a Sunny Clove 10 nm-es architektúrának köszönhető. Másik nagy előrelépés, hogy új integrált grafikus feldolgozó egység került beléjük. Az Intel elmondása szerint az új GPU játszható teljesítményt kínál FULL HD felbontáson. Egy Fortnite-ot pl. szépen futtatható rajta, de a 4K-s videók vágása, illetve a magas felbontású képek feldolgozása sem fog nagyobb problémát jelenteni a notebooknak

Az új processzorokba beépítették a Thunderbolt 3-at, amivel jócskán megkönnyítették a notebookgyártók, főleg az Apple dolgát a fejlesztők. (A Thunderbolt 3 egy olyan csatlakozó, amivel külső egységeket lehet a gépre esetünkben a processzorhoz kapcsolni.)

Az új chipek támogatják a Wi-FI 6-ot (802.11ax) is, a legújabb Wi-Fi szabványt, ami csak most kezdte el meghódítani a piacot.

Időközben megjelentek az asztali gépekbe szánt 10. generációs processzorok is. Comet Lake fantázia név alatt. Ezek 14nm-es technológiával készülnek és drámai újításokat nem hoztak a korábbi szériához képest. A processzormagok és az integrált vezérlő szinte ugyanaz, mint a korábbi szériánál. A változás mindössze annyi, hogy két plusz magot kaptak, azaz nem nyolc, hanem 10 magos lett a 10. generáció.

Az Intel a rendszert új alapokra helyezte, így a friss processzorok már LGA1200-as tokozást használnak. Ennek megfelelően új alaplapra is szükség van hozzájuk. Hasznos előrelépésről van szó, mert az extra tűk a későbbi Rocket Lake-S generációban jól jönnek majd, és a tápellátásra vonatkozó igények megváltozása miatt amúgy sem lettek volna jók az LGA1151v2-es alaplapok. Mostantól ugyanis az úgynevezett PL2 fogyasztási limit 250 watt, és teljes terhelés mellett a processzor 270 wattot is felvehet egy rövid időre. Ennél többet gyárilag hitelesített beállítások mellett egyik Comet Lake-S lapkára épülő modell sem fog kérni, de az alaplapgyártók a további tuninglehetőségek miatt 300 wattra, vagy akár nagyobb teljesítmény kiszolgálására megtervezik a tápellátást.

10. generációs asztali processzorok

Az új processzorok alá a legkomolyabb alaplapok a Z490-es chip-el vásárolhatóak meg. Természetesen kaphatóak kisebb tudású B és H jelzésű lapok is. A CPU-k számítási teljesítménye természetesen nőtt, ám itt a régi architektúrát vetette be (immáron sokadszorra) az Intel, így a TDP-értéket is növelni kellett 125 wattra. Az az Asus lapok felépítéséből, hűtőbordáiból is jól látszik, hogy ezek a CPU-k (a felsőkategóriás modellek) nagyon sokat fognak fogyasztani és jó sok hőt is termelnek majd. Ennek fő oka, hogy a gyorsulást a 8-ról 10-magra ugrás hozza el.

Created with GIMP